Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BİTLİS / MERKEZ - Muştakbaba Ortaokulu

Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuzun Tarihçesi

Muştakbaba İlköğretim Okulu, Bitlis merkez ilkokullarından Kazımpaşa ve Gazipaşa’dan sonra Zeydan mahallesinde 1928 yılında evden dönme bir binada I. Sınıf açılmak suretiyle ilk defa Eğitim ve Öğretime başlamıştır.Okul ilk açıldığında III. İlkokul diye adlandırılmış; aradan yıllar geçmiş ve verilen bu III. İsmi alınarak devrenin yetiştirdiği büyük üstad Muştakbaba’nın ismi verilmiştir.

Esas okul binası olmadığı için Menteşler’e, Zülfikarlar’a ve Tınar’lara ait binalarda Birleştirilmiş sınıflar halinde Eğitim ve Öğretime devam etmiştir. Okulu bir binaya kavuşturmak için bazı okul sever kimseler, bir araya gelerek bir dernek kurmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Vakıflar Müdürlüğü ile temasa geçilmiş, Potadik tarlası ismi ile adlandırılan ve şimdiki okulun kurulduğu bu arsa az bir fiyatla derneğe devredilmiştir. Böylece okul için ilk adım atılmıştır.

Dernek faaliyetlerine devam etmiş, halktan ve çeşitli yerlenden sağladığı yardımlarla 1958 yılında 5 derslik bir binanın temeli atılarak ikmal edilmiş, 1959-1960 öğretim yılında ilk defa esas binasında faaliyete geçmiştir.

İlk yıl tuvaletsiz eğitim ve öğretime başlayan okulun karşı cephesine altı gözden ibaret bir tuvalet, bunun karşı tarafına da bir bina yaptırılarak mutfak ile odunluk ihtiyacı giderilmiştir.

Bundan sonraki yıllarda okulun çevre duvarları yaptırılarak; öğretmen, hizmetli ve öğrencilerin gayreti ile okul bahçesine çeşitli fidanlar dikilmiştir.

Zamanla öğrenci mevcutları çoğalıp sınıf adedi artınca aynı binaya iki dershane, devlet bütçesi ile ilave edilmiştir. Birkaç yıl sonra da iki gözden ibaret bir baraka kurulmuş. Mahallenin nüfusu günden güne artınca buna paralel olarak da okulumuzun mevcudu artmış, okuldaki mevcut derslikler kafi gelmeyince okulumuz normal öğretimden ikili öğretime geçmiştir.

1969-1970 öğretim yılı için okulumuzun bahçesine 5 derslik ve teşkilatlı bir bina daha yapılınca ikili öğretim son bulup normal öğretime yeniden geçilmiştir. Bu eğitim ve öğretim şekline halen devam edilmektedir.

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında 4+4+4 Eğitim sistemi neticesinde Muştakbaba İlkokulu ve Ortaokulu olarak aynı bahçede eğitim öğretimini sürdürmektedir.

Yayın: 2012-11-22 - Güncelleme: 2012-11-22 10:26:34 - Görüntülenme: 332